Kodeks poklicne etike IKPP
KODEKS POKLICNE ETIKE SODELAVK IKPP
UVODNA DOLOČILA
Kodeks poklicne etike sodelavk IKPP je bil sprejet v prvi vrsti za zaščito naših pacientov, pa tudi študentov, supervizantov in drugih ljudi, ki uporabljajo naše storitve. Sodelavke IKPP ravnajo po tem Kodeksu, ko obravnavajo in zdravijo svoje paciente, ko izobražujejo in usposabljajo študente, edukante, supervizante in specializante. Kodeks poklicne etike IKPP je pisan za ženske, ker smo trenutno tukaj zaposlene same ženske. Ostali izrazi: pacient, supervizant, edukant, študent, specializant, skrbnik, uporabljamo v Kodeksu v moški slovnični obliki, nanaša pa se na oba spola. Kodeks poklicne etike postavlja načela poklicne etike in služi kot merilo za ocenjevanje poklicnega ravnanja sodelavk IKPP. Načela poklicne etike sodelavk IKPP so vodila za vse zaposlene na IKPP. V Kodeksu so etična načela napisana hierarhično, vendar je treba upoštevati, da v določeni situaciji praviloma velja več etičnih načel, zato jih je treba uporabljati smiselno. Odgovorna poklicna praksa zahteva nenehno refleksijo in premislek ter posvetovanje o lastnem etičnem ravnanju. Ta kodeks je zato vir pomembnih informacij.
1. SPOŠTOVANJE ČLOVEKOVIH PRAVIC IN DOSTOJANSTVA
Spoštovanje človekovega dostojanstva
Človekove splošne pravice
Enakost pravic – enakopravnost
Zasebnost in zaupnost
Informirana privolitev in svoboda privolitve
2. SKRB ZA KOMPETENTNOST
Strokovna sodelavka IKPP si prizadeva, da pri svojem delu doseže in vzdržuje najvišjo raven kompetentnosti. Pri tem se zaveda omejitev svojih kompetenc in meja svojih izkušenj. Opravlja samo takšno strokovno dejavnost in pri tem uporablja samo tiste klinično psihološke in psihoterapevtske metode in tehnike, za katere je izobražena s študijem, usposobljena in ima ustrezne izkušnje. V tem načelu so opredeljeni etična zavest, omejitve kompetentnosti in omejitve strokovnih postopkov, potrebnost stalnega strokovnega razvoja in zmožnost strokovne sodelavke IKPP za opravljanje poklicnega dela.
Etična zavest
Omejitve kompetentnosti
Omejitve postopkov
Stalni poklicni razvoj
Zmožnost za opravljanje strokovnega dela
3. ODGOVORNOSTI SODELAVK IKPP
Sodelavka IKPP se zaveda svoje strokovne in poklicne odgovornosti do pacientov, institucij, skupnosti in družbe, v kateri živi in dela. Izogiba se povzročanju škode, za svoje delovanje je v celoti odgovorna in obenem v največji možni meri zagotavlja tudi to, da njeno strokovno delovanje ni zlorabljeno.
Splošna odgovornost
Zagotavljanje visoke ravni strokovnega in znanstvenega dela
Uporaba in varovanje psihodiagnostičnih sredstev
Izogibanje povzročanju škode
Podaljšana skrb
Razširjena odgovornost
Razreševanje etičnih dilem
4. INTEGRITETA POKLICA
Strokovna sodelavka IKPP si prizadeva za celovitost klinično psihološke in psihoterapevtske znanosti, razvoj teorije in praktičnih izkušenj. V strokovnih aktivnostih je strokovna sodelavka IKPP do drugih poštena, pravična in spoštljiva. Svojo poklicno vlogo svojim pacientom pojasni na začetku strokovnega postopka in v tej vlogi kar se da skladno deluje.
Poznavanje omejitev
Verodostojnost
Odkritost in odprtost
Konfliktnost interesov in izkoriščanje
Kršitve kodeksa poklicne etike